İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı 28 Temmuz 2016 Perşembe günü, Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda Vali Yardımcısı Mutlu ALMALI'nın başkanlığında gerçekleştirildi.

 28 Temmuz  2016 tarihinde yapılan İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulu Kararları 

         İl İstihdam ve Mesleki  Eğitim  Kurulunun 2016 yılı Temmuz ayı olağan toplantısını, Vali Yardımcısı Sn. Mutlu ALMALI  başkanlığında 28 Temmuz 2016 tarihinde  Valilik Toplantı salonunda yapılmıştır.

Vali Yardımcısı Mutlu ALMALI’nın açılış konuşmasının ardından, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmiştir .

 Gündem gereği İş kur  İl  Müdürü Cevdet ERTÜRK tarafından, İl Müdürlüğümüzün 2016 yılı 6 (altı) aylık faaliyetleri  ile Toplumsal Cinsiyet  Eşitliği ve Genç İstihdamı konusunda hazırlanan sunumlar yapılmıştır.

2016/2 dönemi Engelli ve Hükümlülere Yönelik Proje desteği başvuruları kapsamında , İdari para Cezalarını kullanmaya yetkili komisyona sunmak üzere İl  Müdürlüğümüze verilen projelerin kurul üyelerine  tanıtımı yapılarak görüşleri alınmıştır.

      Kurul üyelerinin görüş ve önerileri değerlendirilerek aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

1-      2016/2 dönemi Engelli ve Hükümlülere Yönelik Proje desteği kapsamında, İl Müdürlüğüne verilen 2 kendi işini kurma ve 1 kurs programı projelerinin komisyona sunulmasına.

2-      İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Programlara; ihtiyaçtan fazla kişi alınması, uygulanan projeye katılımcı seçiminde, cinsiyet, yaş, eğitim gibi kriter ayrımının yapılmaması nedeniyle, programa uygun katılımcı seçilmediği için projelerden istenilen verim alınamadığı gibi, işsizlerin bu  programlarda rahat çalışma imkanı nedeniyle, işsizler özel sektör işlerini kabul etmediğinden, özel sektörde özellikle küçük işletmeler eleman sıkıntısı yaşamaktadır.

       Bu nedenle, programların daha ihtiyaca uygun düzenlenmesi için mevzuatta değişiklik yapılması                                                                   için yukarıda belirtilen hususların ilgili yerlere iletilmesine.

 

3-      Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce düzenlenen Kariyer Günleri ve Meslek Tanıtım Günlerine, kariyer mesleklerinin yanı sıra  Oto kaportacı, sıhhi tesisatcı, Terzi, Marangoz vb. meslek erbabından iyi örneklerin katılımının sağlanarak mesleki eğitimin özendirilmesine.

 

 

      Oy birliği ile karar verilmiştir.

 (İmza Sirküsü İmzalıdır.)